Mesajınız başarıyla gönderilmiştir.
Yetkililermiz sizinle en kısa zamanda iletişime geçecektir.
 • Soyadımı değiştirmek zorunda mıyım?

  Boşanmanın ardından kadın, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. Kadının boşandığı kocasının soyadını taşımasına erkek eşin izni ve kabulü varsa kadın, eski eşinin soyadını kullanmaya devam eder. Eğer kadının boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati varsa ve bu kullanımın kocasına bir zarar vermeyeceğini kanıtlarsa, kişinin talebi üzerine Aile Mahkemesi Hakimi tarafından kocasını soyadını taşımasına izin verilir. Bir zarar olmayacağını ve menfaati olduğunu kanıtlaması durumunda eşin rıza gösterip göstermediğine bakılmaz.


  Konu ile ilgili doğru ve ayrıntılı bilgi almak için Avukata Danışın formunu doldurarak ya da telefon numaramızdan bizi arayarak irtibata geçiniz.

 • Boşandıktan sonra, boşandığım eşime ait soyadını kullanabilir miyim?

  Kadının boşandığı kocasının soyadını taşımasına erkek eşin izni ve kabulü varsa kadın, eski eşinin soyadını kullanmaya devam eder. Eğer kadının boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati varsa ve bu kullanımın kocasına bir zarar vermeyeceğini kanıtlarsa, kişinin talebi üzerine Aile Mahkemesi Hakimi tarafından kocasını soyadını taşımasına izin verilir. Bir zarar olmayacağını ve menfaati olduğunu kanıtlaması durumunda eşin rıza gösterip göstermediğine bakılmaz.

 • Tekrar ne zaman evlenebilirim?

  Kadın Eş Yönünden

  Evlilik sona ermişse kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez. Bu süre içinde yeniden evlenebilmesi için hamile olmadığı konusunda rapor almalıdır.


  Erkek Eş Yönünden

  Erkek eş boşanma kararını kesinleşmesiyle birlikte hemen evlenebilir.


  Konu ile ilgili doğru ve ayrıntılı bilgi almak için Avukata Danışın formunu doldurarak ya da telefon numaramızdan bizi arayarak irtibata geçiniz.

 • Boşanma davası sonuçlandıktan 4 ay sonra yeniden evlenebilir miyim?

  Boşanma davası ile evlilik sona ermişse kadın eş, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez. Bu süre içinde yeniden evlenebilmesi için hamile olmadığı konusunda rapor almalıdır. Raporda hamile olmadığının belirtilmesi durumunda mahkemeye talepte bulunularak yeniden evlenme yasağı kaldırılabilir.


  Erkek eş yönünden ise boşanma kararını kesinleşmesiyle birlikte hemen evlenebilir.

 • Boşanmanın ardından kadına verilen 300 günlük süre içinde yeniden nişanlanabilir miyim?

  Türk Medeni Kanunumuzda kadın için öngörülen 300 günlük yasak, evlenme için geçerlidir. Bunun sebebi ise, boşandıktan sonra yasa tarafından belirlenen süre içerisinde doğan çocuğun soybağı ile ilgilidir. Dolayısıyla yasa tarafından belirlenen bu süre özel bir evlenme yasağıdır. Taraflar bu süre zarfında nişanlanabilirler. Nişanlanma için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 • Boşanma davasının sonuçlanmasıyla boşanma durumunu nüfus müdürlüğüne bildirmem gerekli mi?

  Boşanma davasının sonuçlanmasıyla kişiler tamamen boşanmış sayılmaz. Boşanma ilamının gerekçeli kararının taraflara tebliğ edilmesi, üst mahkemeye başvurma süresinin taraflarsa sessiz geçirilmesi veya tarafların üst mahkemeye başvurma konusunda feragatte bulunmasının ardından boşanma kesinleşmiş olur. Kesinleşmenin ardından ilgili kurumlara bildirim yapılmaktadır. Boşanma ilamının kesinleşmesine kadar kişiler boşanmış sayılmazlar.


  Boşanma kararı kesinleştikten sonra, mahkeme yazı işleri müdürlüğünce boşanma ilamı nüfus müdürlüğüne bildirilir. Nüfus müdürlükleri online sistem üzerinde çalıştıklarından, boşanma kararının kesinleşmesinin ardından kayıt işlenir. Dolayısıyla tarafların herhangi bir talepte bulunması veya masraf yapmasına gerek yoktur.


  Bildirimin ardından taraflar, kendilerine ait nüfus cüzdanlarının yenilenmesi konusunda herhangi bir nüfus müdürlüğüne talepte bulunabilirler.

 • Boşanma davası kesinleştikten sonra eşim vefat ederse, tarafıma herhangi bir miras kalır mı?

  Boşanma ile eşler arasında geçerli bir evlilik kalmadığından eşlerin birbirleri için olan yasal mirasçılığı son bulur. Dolayısıyla boşanma davası kesinleştikten sonra eşlerden biri ölürse, sağ kalan eski eşe herhangi bir mal kalmamaktadır.

 • Boşanma davası sonrasında eşimden sürekli tehdit mesajları alıyorum. Bu durumla ilgili ne yapabilirim?

  Bu tür durumlarda konu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunulup, eş ile ilgili gerekli tedbirler alınmasının talep edilmesi mümkündür. Eski eşin size yaklaşamaması, uyarılması gibi tedbirler talep üzerine mahkemece karara bağlanır.


  Bu tür durumlarda eski eşin yapmış olduğu tehditlerin, söylemiş olduğu cümlelerin ispat edilmesi, davanın açılması açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla eşin hareketlerini ispata yarayan her türlü mesaj, arama kayıtları, yazılar ve mektupların saklanması gerekmektedir.

 • Boşandıktan sonra boşandığım eşimle tekrar evlenmem için 300 gün beklemem gerekir mi?

  Boşanmanın ardından yasa tarafından belirlenen bu süre, 300 gün içerisinde doğan çocuğun soğbağı ile ilgilidir. Dolayısıyla eski eşle yeniden evlenilmesi durumunda bu 300 günlük sürenin beklenmesine gerek yoktur. Bu yasak, ancak eski eşten farklı bir kişi ile evlenilmede söz konusu olur.

Bu sitede yer alan tüm bilgiler, sitemizi ziyaret edenleri bilgilendirme amaçlı olup, tüm bilgi ve fotoğraflar, Türkiye Barolar Birliği’nin Meslek Kurallarına bağlı olarak ve reklam yasağına uygun şekilde hazırlanmıştır. Bu internet sitesinde ki tüm bilgiler, Akgül Hukuk & Danışmanlık'a aittir. Yazılı onay alınmadan kullanılamaz. Sitede yer alan bilgiler; müvekkil-vekil ilişkisi oluşturmasına yönelik teklif ve danışmanlık teşkil etmez. Mesleki faaliyetlerimiz, makalelerimiz ve bilimsel yayınlarımız hakkında bilgi vermek amacı ile hazırlanmıştır. Bu bilgiler, en son hukuki durumu yansıtmayabileceğinden, bu bilgilerin kullanımı hususunda Akgül Hukuk & Danışmanlık hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.